September 22, 2019 01:18
Свет

Меркел: Состанокот со Зариф е паралелен настан, не е дел од самитот

Германската канцеларка, Ангела Меркел изјави дека доаѓањето на иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф во Франција е паралелен настан на истото место, а не официјален состанок во рамки на Самитот Г7.

Таа нагласи дека вреди да се искористи секоја можност за да избегне натамошна ескалација на спорот околу иранската нуклеарна програма, пришто додаде дека лидерите на Г7 имале добра и конструктивна дискусија синоќа на таа тема, пренесе „АП“.

Иранскиот министер за надворешни работи, денеска допатува неочекувано во Бијариц на повик на Франција, на што реагираше Белата куќа од каде истакнаа дека американскиот претседател не бил информиран за состанокот. Зариф за време на кусата посета оствари средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, по што се врати назад кон Иран.

Нови вести

Двајца мртви и осум ранети во пукање во кафуле во Јужна Каролина

Igor

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Igor

Полицијата во Париз употреби солзавец против жолтите елеци, 90 лица уапсени

Igor