September 20, 2021 23:21
Свет

Меркел: Мојот мандат го одбележаа кризи

Германската канцеларка, Ангела Меркел, зборуваше за кризите за време на нејзиниот мандат и уште еднаш ги повика граѓаните да се вакцинираат.

„Пандемијата можеме само да ја надминеме заедно. Секој вакциниран граѓанин е еден чекор кон нормалноста “, рече канцеларката на својата редовна летна прес-конференција, која, со оглед на тоа што Ангела Меркел повеќе не учествува на изборите во септември, веројатно е нејзината последна голема прес-конференција на оваа позиција.

Меркел укажа на зголемената инциденца во последните денови и потребата да се спречи колапсот на здравствениот систем.

Таа ја идентификуваше корона-кризата како една од петте најголеми кризи во нејзиниот мандат. Покрај тоа, Меркел се соочи со финансиска криза, криза за преживување на еврото, бегалска криза и климатска криза откако беше избрана за канцелар во 2015 година.

Кога станува збор за борба против климатските промени, германската канцеларка рече дека верува дека е направено премалку за нејзиниот мандат.

„Мислам дека вложив многу енергија во заштитата на климата, но сега гледам дека брзината мора да се зголеми“, рече Меркел.

„Не можеме да ги решаваме проблемите на национално ниво, туку само како светска заедница, и ова е особено очигледно кога станува збор за борбата против климатските промени“, рече канцеларката.

Во врска со бегалската криза, Меркел изрази жалење што сè уште нема унифицирана политика во рамките на Европската унија кога станува збор за признавање на статусот на азил и бегалец.

„Досега не успеавме да воспоставиме легална миграција и истовремено да воспоставиме правила за регулиран прием на бегалци со цел да спречиме трговија со луѓе“, рече Меркел.

 

На прашањето што би направила по повлекувањето од политиката на есен, Меркел рече дека нема конкретни планови.

„Во моментов немам многу време да размислувам што ќе правам кога повеќе не бидам канцелар“, заклучи Ангела Меркел.

Website https://animetv.cc: Watch Somali and the Forest Spirit (Dub) animetv Episode 12 mchia anime tv

Mirage of Blaze (Dub) Episode 13

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeBee: Haven't You Heard? I'm Sakamoto (Dub) anime episode 12 online free at https://animebee.to anime online

Penzu: https://penzu.com/p/06a62e38

Intensedebate: https://www.intensedebate.com/profiles/animeflixnl