0 C
Skopje
July 22, 2018
Балкан

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија.

Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов период работел многу на ова прашање и му заблагодари за организацијата на самитот.

Денеска се одржува самитот во Софија меѓу лидерите на 28-те земји членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан. Ова е најголемиот настан во рамките на бугарското претседателство со ЕУ, а состанок во овој формат се случува првпат во последните 15 години, пренесуваат бугарските медиуми.

Related posts

Среде улица ја изрешетал сопругата, па си пукал во глава

24news

Откриле дека и двајцата ги изневерува: Заедно ја тепале невенчаниот сопруг и љубовникот

24news

Драма на аеродромот Никола Тесла: Човек без никаков повод со шише си го пресече вратот пред очите на патниците

24news