January 24, 2020 08:21
Свет

Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика светските сили во недела на самит во Берлин, каде ќе разговараат за напорите за постигнување мир во Либија.

Од нејзината канцеларија соопштиле дека Меркел одлучила да биде домаќин на самитот, по консултации со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, пренесува АП.

Командантот на либиската национална армија, Калифа Хафтар, денеска ја напушти Москва без да постигне договор за примирје, соопшти рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров.

Откако беше објавено дека Хафтар ја напуштил Москва, без постигнат договор за примирје во Либија, меѓу силите лојални на Хафтар и официјалната влаа, која ја поддржуваат Обединетите нации, НАТО почна со бомбардирање на Либија, соопшти Лавров.

Нови вести

Денеска средба Меркел-Ердоган во Истанбул

Valentina

Хакерски напад врз грчки владини сајтови

Valentina

Дутерте се закани со откажување на гостопримството за американските војници

Valentina