September 25, 2021 05:45
Свет

Мексико потрошило 300 милиони долари за израелски шпионски софтвер

Главниот мексикански истражител против перење пари изјави дека официјални претставници во претходните влади од 2012 до 2018 година потрошиле 300 милиони долари државни пари за купување софтвер од израелската компанија за шпионирање НСО.

Се чини дека сметките за програми како што е шпионскиот софтвер „Пегаз” вклучувале вишок пари кои можеби им биле исплаќани на поранешните државни службеници како поткуп.

Шефот на мексиканската единица за финансиско разузнавање, Сантијаго Нието, истакна дека информациите за тоа им биле дадени на обвинителите.

Нието нагласи дека износите и начинот на нивното плаќање укажуваат на корупција во владата во веќе сомнителната програма за прислушување телефони насочена кон новинари, активисти и опозициски личности, вклучувајќи го во тоа време и сегашниот мексикански претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор и неговите соработници.

Лопез Обрадор ја презеде функцијата шеф на државата на 1 декември 2018 година и вети дека никогаш нема да користи шпионски софтвер.

Нието истакна дека не е откриена ниту една сомнителна трансакција во сегашната администрација.

Мексико имаше најдолга листа со околу 700 телефонски броеви, меѓу илјадниците кои клиентите на НСО ги избрале за потенцијален надзор.

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Animepahe: Jungle Emperor Leo (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime stream

AnimeDao: The Saga of Tanya the Evil (Dub) anime episode 12 online free at https://animedao.nl dubbed anime

Website https://gogoanime.be: Watch Hentatsu (TV) Recap gogoanime Episode Full gogoanime mobile

Snupps: https://www.snupps.com/gogoanimelol

Gogoanimelol tumblr: https://gogoanimelol.tumblr.com/