June 28, 2022 23:27
Економија Свет

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Мекдоналдс соопшти дека ја напушта Русија и започна процес на продажба на своите ресторани во земјата, јави Би-Би-Си.

Гигантот за брза храна се одлучи на ваков чекор поради „хуманитарната криза” и „непредвидлива работна средина” предизвикани од војната во Украина.

Компанијата појасни дека ова значи поседување бизнис во Русија „веќе не е издржано” или во согласност со нејзините вредности.

Во март, Мекдоналдс информираше за привремено затворање на своите околу 850 ресторани во земјата.

đăng ký go88 go88 pro Go88 - Thế giới game cá cược trực tuyến lớn nhất Việt Nam

https://tai.sunwin.gg/