November 24, 2020 21:14
Спорт

МекГрегор ќе се соочи против Пакиао следната година

Големата ѕвезда на мешани воени вештини Конор МекГрегор може следната годинада се соочи со еден од најсилните боксери во својата категорија во последните неколку децении – Мани Пакиао. Двајцата борци разговарале за организирање на сличен судир.

– Во име на сите филипински жртви на КОВИД-19, сенаторот Мани Пакиао следната година ќе се бори против суперѕвездата на УФЦ, Конор МекГрегор, рече помошникот на Пакиао, Џејк Џосон, кој додаде дека двете страни разговараат.

Триесет и две-годишниот МекГрегор исто така потврди дека е близу до натпревар со Филипинецот.

– Ќе боксувам со Пакиао на Блискиот исток. За мене ќе биде вистинска чест да се соочам со двајца од најголемите боксери во модерната ера, рече Ирецот на социјалните мрежи.

Во 2017 година, МекГрегор се соочи со боксерскиот ринг против легендата Флојд Мејведер и загуби, како што се очекуваше, но и двајцата заработија огромни приходи од шоуто во Лас Вегас.

– Нашите адвокати ги финализираат деталите за договорот, но и двајцата борци се подготвуваат за епски последен натпревар во боксот, додаде Џонсон.

Четириесет и едно-годишниот Пакиао последен пат боксуваше во јули минатата година кога го победи Кит Турман во Лас Вегас, додека на почетокот на оваа година, 32-годишниот МекГрегор го запре Доналд Сероне на УФЦ 246 и наскоро објави дека ја завршува својата борбена кариера.