December 3, 2022 09:08
Свет

Медведев: Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита на Русија

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, дозволи употреба на нуклеарно оружје за заштита на Русија и териториите што ги признава.

– Донбас и другите територии по референдумот и присоединувањето кон Русија ќе бидат значително зајакнати од вооружените сили на Руската Федерација, не само можноста за мобилизација, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешкото нуклеарно оружје, може да се користи за нивна заштита – рече Медведев.

Од 23 до 27 септември ќе се одржат референдуми за приклучување кон Русија на украинските територии под руска контрола – Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон.

– Русија најави дека не само мобилизациските способности можат да се користат за таква заштита, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови принципи – напиша Медведев на својот канал Телеграм.

Тој рече дека Западот мора да разбере дека „Русија го избрала својот пат“ и дека „не треба да не плашат со приказни за нападот на НАТО на Крим“.

– Гарантирано е Hypersonic да ги достигне целите многу побрзо во Европа и во САД. Западниот естаблишмент, сите граѓани на земјите на НАТО мора да разберат дека Русија го избра својот пат, нема враќање назад – рече тој на Телеграм.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин вчера нареди делумна мобилизација, а беше потврдено дека ќе бидат повикани 300.000 резервисти.

Путин, исто така, се закани дека ќе користи нуклеарно оружје, велејќи дека „тоа не е блеф“, пренесе Телеграф.рс.