April 21, 2021 00:08
Балкан

Материјална штета во Грција по земјотресот од 6,2 степени по Рихтер

По силниот земјотрес од 6,2 степени по Рихтеровата скала што напладне беше регистриран во централна Грција, материјална штета претрпеа најмалку две цркви, едно училиште и неколку објекти во грчките села во близина на епицентарот, а нема информации за повредени или жртви.

За час и половина следеа уште 11 други земјотреси, од кои еден од пет степени, а осум над четири степени според Рихтеровата скала, согласно податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија.

Жителите на Лариса и околните места се вон нивните домови, а со одлука на периферијата затворени се училиштата во целиот регион.

Од противпожарната служба на Грција соопштуваат дека се мобилизирани сите спасувачки екипи, додека пак по наредба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, владин тим се упатува кон регионот во кој се случи земјотресот.

WCOStream paw patrol wcostream: Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. (https://wcostream.cc/m/6EWN) Episode 2

4Anime 4anime in english: Banana Fish (https://4anime.biz/m/xdkj) Episode 24