January 23, 2021 06:32
Свет

Мас: ЕУ размислува за воведување санкции кон Турција поради нејзините активности во Источен Медитеран

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека лидерите на Европската унија размислуваат за воведување санкции кон Турција поради нејзините активности во Источен Медитеран.

Мас претходно разговараше со францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан и двете страни се согласија за справување со проблематичното однесување на Турција во Источен Медитеран и пошироко, што вклучува взаемна соработка во „борбата против тероризмот и радикализацијата” кои ја загрозуваат безбедноста на ЕУ.

Спорот на Турција со ЕУ, особено со Франција, има врска со различни прашања, вклучувајќи ги и забелешките на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со исламот и постапките на Анкара на истокот на Средоземното Море.

Во официјалното соопштение пред состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, Мас наведе: „Секој пат има нови провокации, за жал, така што тоа зависи од Турција. Освен ако има некои позитивни сигнали од Турција до декември, ако провокации како што е посетата на Ердоган на Северот на Кипар продолжи, ќе има тешка дискусија на самитот на лидерите на ЕУ во декември”.