November 29, 2022 06:27
Свет

Масакр врз цивили во Украина: Руски сили истрелаа ракети кон конвој, 23 загинати

 Руски сили утринава истрелаа ракети врз цивилен конвој автомобили и комбиња во близина на градот Запорожје, објави Олександр Стријук, украински гувернер на областа Запорожје.

Станува збор за конвој цивили кои со автомобили оделе да ги земат своите роднини од териториите под руска окупација. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледаат вознемирувачки сцени со мртви и ранети како лежат на патот.