September 18, 2021 16:54
Македонија

Маричиќ: Стартува меѓународниот мониторингот на случаите на организиран криминал и висока корупција

Денеска министерот за правда Бојан Маричиќ учествуваше на настанот за одбележување на активностите за мониторинг на судски процеси во областа на организираниот криминал и корупција, регионален проект на Мисијата на ОБСЕ и ЕУ во земјава.

-Искрено верувам дека следењето на судењата за случаи на корупција на високо ниво и организиран криминал навистина може да биде еден од начините за постигнување позитивни резултати. Ќе ја зголеми одговорноста во работењето на обвинителите и судиите, истовремено ќе ја зајакне борбата против корупција, но и ќе ја зголеми довербата кај граѓаните во институциите и во својата држава – истакна министерот за правда Бојан Маричиќ.

Според него, фактот што ние сме првата земјава во регионот која од ЕУ побара веднаш да ја стартува иницијативата за мониторинг на предмети за висока корупција, покажува дека Владата има искрена намера за неселективна правда и транспарантни судски процеси.

Во своето излагање министерот за правда, пред првите луѓе на Мисијата на ОБСЕ и ЕУ во земјата, се осврна и на важноста и придобивките од заедничката соработката, посочувајќи го проектот за мониторинг како значаен исчекор напред во борбата против корупцијата, којашто бара силна поддршка и вклученост на сите засегнати страни.

Министерот за правда верува дека неговата лична заложба и на Владата ќе се исполни и вистински овој мониторинг ќе помогне на македонското да стане европско судство.

AnimeBee: The Legend of Qin VI anime episode 23 online free at https://animebee.to animebee

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

https://twistmoe.net kissanime

AnimeHeaven: Neppuu Kairiku Bushi Road anime episode Full online free at https://animeheaven.pro one piece anime heaven

Talk plesk: https://talk.plesk.com/members/animeflixnl.226739/#about

Pastebin: https://pastebin.com/u/gogoanimebe