June 26, 2022 04:22
Македонија

Маричиќ: Се надеваме на лидерството за Макрон за започнување преговори со ЕУ

Северна Македонија очекува Бугарија да го деблокира патот на земјата кон Европската Унија, за конечно да почнат преговорите на Скопје со ЕУ, вели вицепремиерот на С. Македонија, Бојан Маричиќ за „Танјуг“.

„Од формирањето на новата влада во јануари, работиме на што поскоро отпочнување на преговорите со ЕУ. „Имаме интензивен дијалог со Бугарија, имаме план за реформи што го спроведуваме и иако не сме врзани за датуми, очекуваме тоа да се случи што е можно поскоро и да го искористиме лидерството на Емануел Макрон и Франција за време на нивното претседателствување и да започнеме преговори“, рече Маричиќ од Истра, каде што учествуваше на собирот „Стратешки економски разговори“.

 

 

„Ние сме реални, рационални оптимисти. Нашите реформски планови се долгорочни, а одлуката е на ЕУ да ги започне преговорите“, додаде Маричиќ.

Game Go88 và Link đăng nhập vào Go88 mới nhất khi bị chặn hotline go88 go88 cổng game quốc tế

danh bai doi thuong sunwin