Македонија

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во регионот. Според него, тоа е внатрешно прашање на државите во регионот вклучувајќи ја и Бугарија.

За време на прес-конференцијата со германската министерка за Европа, Ана Лирман, Маричиќ рече дека секоја група луѓе или етничка заедница, политичка партија или здружение има право да си ги бара своите права преку европските институции. Маричиќ е дециден дека дефинирањето на тоа каква етничка заедница егзистира во која било држава во регионот во овој момент не би било продуктивно.

И новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски изјави дека Владата нема да се меша во внатрешните прашања на соседите.

Прашањето за македонското малцинство се наметна непосредно пред посетата на бугарскиот државен врв, кој се очекува утре да допатува во Македонија. Претходно, бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека ниту тој ниту други претставници на владата не разговарале со претставници на Амбасадата на САД во Бугарија за признавање на македонското малцинство во земјата.

„Нема такво малцинство и за такво малцинство не може да се зборува“, рече Петков.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ праша кој друг, освен Македонија, да се интересира за правата на Македонците во Бугарија и дали изјавата на Маричиќ значи дека ќе побара Бугарија да не се меша во правата на малцинствата во Македонија? Според опозициската партија, срамно и недостоинствено е однесувањето на еден потпретседател на влада, кое, како што велат, преставува продолжување и континуитет на срамните политики на заевизмот.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Attack on Titan Season 3 (Dub)

AniWatch My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 19

AniWatch 6 LOVERS Episode 4

AniWatch My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 21

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- Episode 7