July 23, 2021 21:58
Македонија

Маричиќ- Брнз: Силна поддршка за реформите во судството

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, на која беа дискутирани модалитетите за соработка во рамки на неодамна објавениот Меморандумот за воспоставување на борба против корупцијата на САД. Дополнително беше разговарана и Извршната наредба издадена од Претседателот Бајден, за лица кои дејствуваат против демократските вредности, а доаѓаат од Западен Балкан.

Министерот Маричиќ ја потенцираше важноста на континуираната поддршка на САД и ја искористи средбата да ги презентира досегашните реализирани активности во рамки на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор и ги најави и следните чекори во областа на борба со корупцијата кои почнуваат наскоро, меѓу кои и Проектот на ОБСЕ и ЕУ за мониторингот на случаи на висока корупција.

Извршната наредба издадена од претседателот Бајден наиде на огромна поддршка бидејќи во актот акцент е ставен и на борбата против корупцијата, што е клучен приоритет и на Министерството за правда и на Владата на Република Северна Македонија.

-Останува нашето партнерство, продолжува соработката  и обостраната заложба во бескомпромисната борба против корупцијата, беа согласни министерот Маричиќ и амбасадорката Брнз.

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Sylvanian Families Mini Gekijou: Omoigakenai Okyakusama (https://4anime.biz/m/jajK) Episode 6

Watch anime online for free at AnimeBee animebee. Hozuki's Coolheadedness Episode 13

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Eureka Seven AO Episode 24

KissAnime Anchor: anchor.fm/ kissanimemx