June 28, 2022 10:41
Македонија

Маричиќ – Бирн: Блокадата му штети на целиот регион и е против интересите на ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на маргините на самитот на Европската Унија за Западен Балкан оствари средба со ирскиот министер за европски прашања,Томас Бирн.

На состанокот беше пренесена позитивна порака за силната поддршка од страна на Република Ирска за нашите евроинтеграции, со верување дека блокадата што побргу ќе биде отстранета и Северна Македонија заедно со Албанија ќе ги почне преговорите.

Вицепремиерот Маричиќ на средбата ги истакна заложбата и посветеноста на дијалогот за надминување на отворените прашања со Бугарија во последните 6 месеци повторувајќи ги позициите на Владата дека нема преговарање за македонскиот јазик и идентитет, а секое решение и предлог дека мора да бидат базирани на европските вредности и стандарди.

„Блокирањето на целиот процес на проширување ѝ штети и е против интересите на Европската Унија, но и на регионот. Овој самит е во исклучително важен момент за Западен Балкан и за ЕУ не само поради политичкиот, безбедносниот и економскиот неред во светот туку и поради зачувување на кредибилноста на ЕУ и веродостојноста на политиката на проширување“, рече Маричиќ на средбата.

Соговорниците на состанокот разговараа и за планираните активности во рамките на посетата на нашата земја од страна на Томас Бирн заедно со министерката за европски прашања на Република Финска, Тити Тупураинен, во рамките на нивната балканската турнеја на почетокот на јули на која вицепремиерот Маричиќ ќе биде домаќин.

kết quả go88 quên tên đăng nhập go88 pay go88

code tài xỉu sunwin hướng dẫn rút tiền sunwin link sunwin