June 29, 2022 00:00
Свет

Марин: Финска не сака нуклеарно оружје или НАТО бази на своја територија

Доколку стане членка на НАТО, Финска не сака да распореди нуклеарно оружје или да постави воени бази на својата територија, изјави финската премиерка Сана Марин за денешното издание на Кориере дела сера.

Финска и Шведска побараа и официјално членство во НАТО, појаснувајќи дека за одлуката е заслужен нападот на Русија врз Украина. Но, земјите се соочуваат со потенцијално вето за прием, од страна на Турција.

– Сметам дека сега е важно да се биде смирен. Важно е да имаме дискусии со Турција и останатите членки, да одговориме на прашања, што може да произлезат и да го поправиме секое несогласување, додаде Марин.

Премиерката на Шведска, Магдалена Андерсон, исто така истакна дека нејзината земја не сака трајни НАТО бази или нуклеарно оружје, на своја територија.

go88 hotline go88 ở đâu đăng ký go88

SunWin - Game bài uy tín - Link vào Sun Win mới nhất 2022 mã xác thực sunwin live chat sunwin