June 27, 2022 22:28
Спорт

Манчестер Јунајтед не е повеќе најомилен клуб во светот

Манчестер Јунајтед секако е еден од најголемите клубови во светот, но после бледата сезона без трофеј и не изборено улество во ЛШ, Јунајтед падна на второто место најомилени клубови во светот.

Според студијата на „Бетспертс“ на првото место на листата најомилени клубови во светот е Реал Мадрид, што и не е чудно со оглед на успесите на „кралевите“.

Европските фудбалски клубови доминираат на оваа листа и смао Голден Стејт е меѓу Топ 10.

„Бетспертс“ направи глобално истражување за тоа кои тимови се најмногу пребарувани на Гугл во сите земји во светот. Европскиот фудбал уште еднаш ја покажа доминацијата над останатите спортови.

Топ 10 најомилени спортски клубови во светот:

1. Реал Мадрид – 53 земји

2. Манчестер Јунајтед – 50 земји

3. Барселона – 23 земји

4. Пари Сен Жермен – 21 земја

5. Челзи – 10 земји

6. Ливерпул – 6 земји

7. Баерн Минхен – 4 земји

8. Јувентус – 4 земји

9. Арсенал – 3 земји

10. Голден Стејт Вориорс – 3 земји

mẹo chơi tài xỉu go88

sunwin đánh trực tiếp sunwin energy co. ltd đường link tải sunwin