Спорт

Манчестер сити го искористи киксот на Челзи да се врати на лидерската позиција

Вотфорд не можеше да направи сензација против аклтуелниот шампион во англиската фудбалска премиерлигашка конкуренција Манчестер сити, кој славеше победа како гостин со 3:1 во 15. коло и се искачи на лидерската позиција, откако досегашниот „ороводец“ Челзи во оваа рунда загуби како гостин од Вест Хем (3:2).

На „граѓаните“ им требаа само четири минути за да поведат на гостувањето, откако Рахим Стерлинг со глава го матираше голманот на дом аќините, а потоа Бернардо Силва испрати една топка во долниот лев агол од голот за предноста од 2-0.

Вотфорд немаше решение за разиграните „граѓани“, кои стигнаа и до 3-0 преку Силва во 63. минута, по што домаќините постигнаа само почесен гол во 74. минута за конечни 1-3.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece