August 18, 2019 21:49
Хроника

Малолетничка го оставила бебето оти не знаела што да му прави

Малолетничка од скопската населба Топанско поле во Скопје е мајката која се породила и го фрлила бебето на тротоар во Топанско поле.

Во изјава пред социјланите работници, малолетничката кажала дека не можела да се грижи за бебето бидејќи немала партнер.

Несовесната мајка во присуство на нејзината мајка била однесена на лекар.

Како што информираат од МТСП, мајката има рок од три месеци да се предомисли, а ако тоа не се случи, бебето ќе биде дадено на посвојување.

Бебето беше пронајдено во вторникот вечерта на тротоар покрај тревник, на булеварот Македонско Косовска бригада.

Минувачи веднаш повикaле брза помош и ја алармирале полицијата, по што новороденчето било пренесено на Клиниката за детски болести. Новороденчето е во добра општа состојба.

Нови вести

И авионите гаснеа во Пинтија, пожарникарите ноќва ќе дежураат

Igor

Ставен под контрола пожарот кај Пинтија, пријавен нов во Сопиште

Igor

Се запали бугарски камион во близина на Деве Баир

Igor