June 12, 2021 16:43
Свет

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата со цел да ги заштити клучните локации во Франција.

По денешниот напад во црквата Нотр Дам во Ница, во кој беа убиени три лица, и обраќајќи се од местото на трагедијата, тој рече дека Франција е нападната преку нејзините вредности, преку чувството на слобода, нагласувајќи дека на француско тло се негува слободата на верување.

– И денеска тоа го кажувам сосема јасно: нема да отстапиме, истакна претседателот на Франција.

Во терористички напад во Ница денеска загинаа три лица, од кои едното беше обезглавено, додека во друг инцидент полицијата уби вооружен напаѓач кој им се закануваше на минувачите во Авињон.

AniWatch watch anime online: Watch The Seven Deadly Sins Episode 16 (https://aniwatch.pro/m/oxK/ep-16)

AnimeHeaven anime websites: Watch Horimiya Episode 13 (https://animeheaven.pro/m/NpLM/ep-13)