October 23, 2021 00:56
Свет

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Претседателот Емануел Макрон синоќа ја пречека Ангела Меркел во Елисејската палата, а тоа беше една од последните можности за двајцата лидери да работат заедно, неколку дена пред изборите во Германија, на 26 септември, на кои ќе се избере наследникот на канцеларката, јави дописникот на МИА.

-Додека не се формира следната (германска) влада, Ангела Меркел и јас ќе продолжиме да работиме рака под рака за главните прашања за кои се обидуваме да обезбедиме француско-германски решенија, како што правевме од првиот ден, изјави Макрон.

Тој притоа ги наброја многуте прашања на менито на работната вечера, пред се последиците што Европејците мора да ги извлечат меѓу себе од кризата во Авганистан.

Според него, „кохерентноста на Европејците” е исто така во прашање, во борбата против тероризмот во Сахел, каде Париз во четвртокот ја објави смртта на водачот на џихадистичката група Исламска држава во Големата Сахара (ЕИГС), Аднан Абу Валид ал-Сахрави.

Макрон директно не го спомена шокот предизвикан од спектакуларната објава во средата вечерта за огромниот пакт за безбедност меѓу Соединетите американски држави, Обединетото Кралство и Австралија, кој го исфрли Париз од мега-договорот за набавка на подморници од страна на Канбера. Тој само ја наведе важноста на Индо-пацифичкиот простор на кој „Европејците усвоија заедничка стратегија” оваа недела.

Прекршувањето на овој договор, што предизвика гнев и горчина кај шефот на дипломатијата, Жан-Ив Ле Дриан, треба да го поттикне Париз да продолжи да промовира повеќе одбрана и европска стратешка автономија, особено индустриска.

Ова ќе биде една од целите на идното француско претседателство со Европската унија, во првата половина на 2022 година, што ќе се совпадне со кампањата за претседателските избори во Франција на 10 и 24 април.

Но, дали Емануел Макрон ќе има нов соговорник во Берлин на 1 јануари, доколку преговорите за формирање нова влада се одолговлечат?

-Ќе направиме се што е во наша моќ за да избегнеме предолг период на доцнење, уверуваше Меркел, која на власт беше речиси 16 години.

На претходните општи избори во 2017 година, преговорите траеја речиси шест месеци, што веќе го натера Макрон, кој беше штотуку  избран, да почека неколку месеци за да почне да ја турка својата европска агенда.

Ангела Меркел најверојатно се уште е на својата позиција за самитот ЕУ-Западен Балкан во Љубљана на 6 октомври, а потоа две недели подоцна на состанок на 27-те во Брисел.

За четири години, личниот и работен однос меѓу Макрон и Меркел еволуираше значително од 2017 година.

Емануел Макрон во изминатите денови во Елисејската палата ги прими двата фаворити за наследник на Ангела Меркел во Берлин, социјалдемократот (СПД, левоцентристичкиот) Олаф Шолц и Демохристијанскиот (ЦДУ, десно-центар) Армин Лашет. 

Watch anime online for free at AnimeFreak animefreaks anime

Website https://animekisa.in: Watch Code:Realize ~Guardian of Rebirth~ animekisa Episode 12 watch anime

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Wantedly: https://www.wantedly.com/id/animeflixnl

Plurk: https://www.plurk.com/animefreakws