Свет

Макрон: Франција јасно го поддржува Пактот за миграции на ОН

Францускиот претседател Емануел Макрон, при  официјалната посета на Белгија порача дека неговата земја продолжува да го поддржува Пактот за миграции на ОН.

Овој пакт склучен во јуни од страна на сите членки на Обединетите Нации, со исклучок на САД треба да биде потпишан во декември на официјална церемонија во Мароко и има за цел да го регулира третманот на миграциските текови во светот.

Но сѐ повеќе земји од Европската Унија најавија дека нема да го потпишат пактот, како Чешка, Унгарија, Бугарија и Австрија бидејќи сметаат дека содржината на договорот е спротивна на нивните принципи на одвојување легална и нелегална миграција.

Францускиот претседател од Брисел порача дека неговата земја јавно го поддржува пактот и потсети дека тој не е обврзувачки и дека текстот е „добар” затоа што ќе овозможи да се „подобри соработката”.

-Има дебати во Европа, легитимни дебати, има доверба во исходот што ќе го изнајдат и сакам да привлечам внимание на невистините кои се шират за овој договор, кој е необврзувачки и оди во правец на европските интереси, изјави Макрон.

Поврзани вести

Макрон го уверил Пендаровски дека не нуди алтернатива на ЕУ за Скопје, но бара време

Igor

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

Igor

Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

Igor

anime streaming. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan Season 3 Part 2

ani watch me The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

Attack on Titan Season 3 (Dub)

aniwatcher AniWatch The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

anime sites JUJUTSU KAISEN (Dub)