June 26, 2022 06:28
Македонија

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, зборуваше за одлуката да го блокада процесот за почнување преговори за влез во ЕУ со Македонија и Албанија. Тој смета дека не се инвестира доволно во земјите соседи на ЕУ и дека отпочнување на преговори не значи ништо за државите и нивните граѓани, бидејќи тие преговори може да траат и по 5 или 10 години и повторно да предизвикаат фрустрација кај земјите со кои се преговара.

-Ќе испратевме прашалник на 60 страници, но мислите дека тоа ќе им го подобри животот на нивните граѓани ? Ни тгребаат економски, образовни, културни и лингвистички инвестиции. Треба да им помогнеме дирекно, ане само да зборуваме за отворање на преговори – рече Макрон.

Поврзани вести

Фото галерија: „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“- мото на овогодинешното издание на „Скопје прајд“

Valentina

(Фото- Видео):Почна парадата на гордоста

Valentina

ССМ притисокот го продолжува на улица- од понеделник ќе го блокира Скопје

Igor

go88 pro mã giao dịch go88 Go88 – Thiên đường giải trí cùng Game bài đổi thưởng hot nhất

aktie sunwin sunwin nhận code tại sunwin plus