September 29, 2020 16:01
Свет

Макрон: Одличен разговор со Трамп за дигиталните такси

Францускиот претседател, Емануел Макрон, денеска објави дека имал одличен разговор со американскиот претседател, Доналд Трамп, за дигиталните такси, со порака дека двете држави ќе работат на спречување на ескалацијата на таксите.

„Ќе работиме заедно на добар договор за да избегнеме ескалација на таксите“, напиша Макрон на „Твитер“.

Во јули, Париз одлучи да наметне данок од три проценти на приходите од дигитални услуги, што ги остваруваат фирми со приходи над 25 милиони евра во Франција и 750 милиони ширум светот, соопшти „Ројтерс“.

Вашингтон се закани дека ќе наметне даноц