December 15, 2019 02:58
Свет

Макрон најавува средба со Трамп пред самитот на НАТО во Лондон, на 4 декември

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека тој и американскиот претседател Доналд Трамп треба да се сретнат пред самитот на НАТО во Лондон, што ќе се оддржи на 4 декември.

Макрон синоќа на Твитер соопшти дека имал „одличен телефонски разговор” со американскиот претседател, со кого разговарал за Сирија, Иран и НАТО, пренесуваат британските медиуми.

„Се согласивме околу многу работи и ќе се сретнеме пред самитот во НАТО во Лондон”, напиша Макрон на Твитер.

Нови вести

Мавританија доби од EУ 250 камили за борбата со џихадистите

Igor

Северна Кореја: Целта на тестовите е да се надмине нуклеарната закана на САД

Igor

Кина го поздрави прелиминарниот трговски договор со САД

Igor