September 23, 2019 18:15
Спорт

Макрон им се извини на Албанците за пропустот со химната

Францускиот претседател Емануел Макрон му се извини на албанскиот премиер Еди Рама и на сите Албанци за пропустот со химната што се случи вчеравечер пред квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020 меѓу националните тимови на двете земји.

Организаторите на натпреварот наместо химната на Албанија ја пуштија химната на Андора, а подоцна спикерот наместо на гостинските фудбалери се извинија на Ерменија.

Макрон во разговор со Рама истакна дека оваа грешка е неприфатлива и рече дека таков инцидент нема да се случи повторно.

По инцидентот, албанските фудбалери не сакаа да го почнат мечот, но потоа прифатија да играат. Франција го доби натпреаврот со 4:1.

Нови вести

Влезниците за фудбалскиот меч со Словенија во продажба по цена од 50 до 200 денари

Igor

Дибиров: Не смееме да го потцениме Нексе

zane

Берлускони: Милан ме разочара

Valentina