September 24, 2021 07:09
Македонија

Македонците во Пустец го одбележаа патронот на црквата и нивен заштитник „Свети Архангел и Михаил”

Македонците во Пустец, Мала Преспа, вчера го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел и Михаил”, празник кој го чествуваат и како нивен заштитник.

На голем број семејства овој ден им е домашна слава.

Во црквата, која се наоѓа во центарот на Пустец, на плоштадот „Гоце Делчев”, утринската свечена богослужба ја отслужи свештенкот Алексо Темелко.

Со Македонците беше и Васил Стерјовски, лидер на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ и пратеник во албанскиот Парламент.

-Редовно сум тука со моите Македонци за овој голем празник. За многу години Св.Архангел Михаил – водач на небесните сили, чувар на сите болни и заштитник на Македонците во Пустец. Посакувам здравје и среќа на сите, а се трудам во рамки на моите можности да се смени нешто на подобро во областа, вели Стерјовски.

Додава дека тој секогаш е со и до Македонците каде и да живеат, Мала Преспа, Гора, Голо Брдо, Тирана, Елбасан и насекаде во Албанија и прави се да ги актуелизира сите нивни проблеми.

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime 10

AnimeDao: Children of Ether (Dub) anime episode Full online free at https://animedao.nl assassination classroom animedao

KissAnime: The Burning Wild Man anime episode 24 online free at https://kissanime.mx dubbed anime

Website https://animeheaven.pro: Watch Brynhildr in the Darkness Special animeheaven Episode Full bleach anime heaven

Sites google: https://sites.google.com/view/animeflix-official/home

Seositecheckup: https://seositecheckup.com/seo-audit/animefreak.ws