July 11, 2020 15:57
Спорт

„Македонско девојче“, сакаме победа… ечи и ја краси Виена

Македонските навивачи се редовен декор на завршниците од ракометните континентални собири каде настапува државната селекција. Така е во Виена за време на 14. Европско првенство каде Македонија ги играше мечевите од Б групата со Украина и Чешка, како и пред вечерашниот решавачки дуел со домашната селекција на Австрија. каква е атмосферата можете да погледнете низ фотографиите и видео записот направени од 24 инфо.

Навивачи со „црвено-жолти“ одбележја, дресови, маички, шалови, капи, декорации по лицето… го имаат преплавено просторот во околината на салата „Штадхале“ каде се играат мечевите.

 

Декорациите и бучавата која ја создаваат пред и во салата за време на натпрераврите се препознатливиот знак за македонските навивачи меѓкои има и голем број љубители на ракометото од понежниот пол, па затоа често може да се слушне како одекнува „Македонско девојче“ и „сакаме победа“.

Оваа атмосфера која се загрева пред рашавачкиот дуел за македонските ракометари до домашната Австрија треба да биде дополнителн мотив да се успее во мисијата за пласман во втората рунда од првенството.

 

Фото: Слободан Ѓуриќ

Поврзани вести

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Valentina

Нова „бомба“: Милошоски и Јанкулоска договараат да се преврти камион со песок за да спречат гласање на Албанци од дијаспората

Igor

Боки потврди дека пријавил политичари и бизнисмени: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Igor