June 27, 2022 22:21
Спорт

Македонските кикбоксери на прием во Агенцијата за млади и спорт

Дел од македонските кикбоксери кои учествуваа на Балканското првенство во Краљево, Србија, денес беа примени од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, соопштија од АМС.

На Балканијадата во Краљево македонските кикбоксери освоија 61 медал од од кои 16  златни, 26 сребрени и 19 бронзени.

Во вкупнио тпласман, македонската репрезентација заврши на второто место зад Србија која се закити со 54 одличја – 28 златни, 19 сребрени и 7 бронзени.

На турнирот учествуваа 73 Македонци со 77 настапи во дисциплините К-1, лоу кик и кик лајт.

Вкупно на Балканското првенство учествуваа 212 натпреварувачи од 7 држави.

gtank ufo go88

https://sunwin.gg/