November 28, 2021 06:34
Македонија

Македонија ќе го набави „Молнопиравир“- единствениот лек за Ковид 19

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид 19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка.

Лекот Молонопиравир е во форма на таблета и може да го примаат сите пациенти кои се позитивни на Ковид 19. Лекот се дава во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот, а досегашните клинички испитувања покажуваат дека хоспитализацијата со овој лек е намалена за 50%.

Министерството за здравство укажува дека лекот и вакцината против Ковид 19 не може да се споредуваат. Вакцините против корона вирусот спречуваат тешка форма на болеста, компликации при хоспитализација или смртен исход.

Вирусот Ковид 19 брзо мутира и најголема ефикасност даваат вакцините, а целта е постигање на колективен имунитет, како би се заштитиле од новите соеви на SarsCoV2, стои во соопштението на МЗ.

Website https://twistmoe.net: Watch Lensman - Secret of The Lens (Dub) twistmoe Episode Full anime websites

AnimeHeaven: Zatch Bell! (Dub) anime episode 104 online free at https://animeheaven.pro hunter x hunter anime heaven

Watch Munto Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch HAKUOKI: WILD DANCE OF TOKYO (Dub) kissanime Episode Full konosuba kissanime

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD