March 5, 2021 14:21
Спорт

Македонија против Чиле треба да ја демонстрира фаворитската улога на паркетот

Македонската ракометна репрезентација на 27. Светско првенство кое се одржува во Египет, каде пристигна со вајлд-карта како алтернатива за Чешка, по отказот поради големиот број на инфицирани од коронавируаот, попладенво (15.30 ч.) во Каиро ќе има шанса барем малку да го поправи впечатокот во последниот меч од групата со аутсајдерот Чиле. По двата убедливте порази од Шведска (32:20) и Египет (38:19), Македонија нема права на нова грешка. Ако не го победи Чиле, кој сега е осоколен од лошите партии на „црвено-жолтите“ нема да се пласира во наредната фаза од мундијалот.

Македонија на хартија е фаворит против Чиле. Но, на паркетот тоа ќе треба да го докаже. Во досегашните пет пресметки со ова реперзентација Македонија има исто толку победи. Три на официјални натпреаврувања и две на контролни средби кои се одиграа токму пред овоа СП во Скопје. За време на подготовките во Скопје, македонските ракометари двапати славеа (28-24, 25-21) без притоа во играа селекторот да ги користи искусниот капитен Кирил Лазаров и Стојанче Стоилов.

Македонија ќе помине понатаму само со победа, бидејќи со реми Чиле ќе биде тој кој продолжува поради подобра гол-разлика. И дветер селекции нема да пренесат бодови во вториот круг. Психолошкиот момент кај македонската репрезентација ќе биде клучен фактор да се оправда фавортската улога. Според слекеторот Данило Брестовац и неговите избраници кои се свесни за слабите игри и резултатите самодовербата не е разнишана. Капитенот Лазаров порача дека треба да се заборават двете лоши епизоди час поскоро и сите сили да се насочат кон Чиле.

Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 9 (https://animeflix.nl/m/8gD/ep-9) at website https://animeflix.nl. See more animeflix detective conan

Boruto: Naruto Next Generations Episode 182 at Crunchyroll crunchyroll one month free trial