Спорт

Македонија потешко од очекувањата ја доби Финска и се пласираше на Европско

Македонската ракометна репрезентација забележа победа против Финска во Рихимаки со 27:22. Со оваа победа Македонија ќе игра на Европското првенство во Унгарија и Словачка кое ќе се одржи во Јануари следната година.

Во првото полувреме не одигравме на нашето ниво, Финска водеше и со три разлика, а на одморот домаќините заминаа со предност од 14-12. Нивниот голман Росландер правеше чудо, натпреварот го заврши со неверојатни 20 одбрани.
И во првите минути од вториот дел Финците ја одржуваат предноста од два разлика, но како се ближеше крајот така Македонија ја креваше играта, успеавме да го свртиме мечот, а на крајот да славиме и со убедливи пет гола разлика, 27-22.
Лазаров и Кузмановски беа најефикасни со по пет голови,  Митревски имаше осум одбрани, Томовски седум.

GoGoAnime death note gogoanime: My Hero Academia (Dub) Episode 13

AnimeDao go go go anime: Boku no Hero Academia 5th Season (https://animedao.nl/m/OdNR) Episode 5