September 23, 2019 22:34
Спорт

Македонија и Финска во Љубљана ќе бијат битка и на трибините

 

Македонската одбојкарска репрезентација утре ќе дебитира на Европското првенство со меч против Финска. Двете селекции се дебитанти на завршницата од континенталниот собир и на дуелот во „Стожице“ ќе играат да испишат победничка историја. Во Љубљана, македонската селекција според Одбојкарската федерација ќе има поддршка од неколку стотина навивачи, а многу побројни се најавува дека ќе бидат симпатизерите на Финска. Тие најавуваат дека од трибините ќе ги бодрат неколку илјади нивни приврзаници. Битката на паркетот ќе биде дополнително засилена и со поддршката од трибините.

Двете репрезентации се подготвуваат на тактички и психолошки план како да се претстават во витинско издание во Групата Ц.  Покрај Макеоднија и Финска во групата која ќе се игра во Словенија ќе настапат и селекцијата на домаќинот, европскиот првак Русија,Турција и Белорусија.

Избраниците на македонскиот селектор Никола Матијашевиќ  подготовките ги завршија со контролоен двомеч против Австрија во Виена каде еден натпревар добија (3:0) и еден загубија (3:1). Самодовербата меѓу македонските избраници е на посакуваното ниво и во пресрет на премиерниот  настап од кои во многу ќе зависи каква ќе биде европската приказна сите од експедицијата се фокусирани на најголемиот предизвик.

 

 

Нови вести

Лесна победа на Еурофарм Работник против Металопластика

Igor

Загреб му даде отказ на Тамше, го враќа Вујовиќ

Igor

Меси е најдобриот играч

Igor