July 10, 2020 11:47
Ракомет Спорт

Македонија елиминирана од ЕП, Австрија пресилна за нашите ракометари

Македонија е елиминирана од ЕП 2020 откако нашите ракометари вечерва тотално потфрлија на натпреварот со Австрија, губејќи со 32-28 за крај на настапот во групата Б во „Штадхале“ во Виена.
Резултатот можеше да биде и полош ако се има во предвид дека губевме 18:12 на полувреме.
Најдобар стрелец во нашиот состав беше Стоилов со пет гола, додека кај Австрија Билик даде шест гола.

Македонската ракометна репрезентација го одигра најлошото прво полувреме на Европското првенство и по 30 минути игра домаќинот на првенството води со 18-12 и само чудо може да ја спречи македонската елиминација од шампионатот.

Поврзани вести

Нова „бомба“: Милошоски и Јанкулоска договараат да се преврти камион со песок за да спречат гласање на Албанци од дијаспората