February 16, 2019 17:04
Ракомет

Македонија го освои ЕХФ-шампионатот

 Ракометната репрезентација на Македонија за играчи до 20 години триумфираа на ЕХФ-шампионатот кој се одржа во Скопје. 

„Црвено-жолтите“ во финалето полесно од очекувањата ја надиграа силната Белорусија со 29-23 (15-10) и со триумфот, како првопласирана репрезентација, си обезбеди пласман место на младинското Европско првенство 2020 година.
Македонија во првиот дел беше подобра на теренот и заслужено имаше водство од +5. Силната игра во второто полувреме доведе и до водство на неколку наврати со 7 гола разлика, а до крајот само ја одржуваа предонста за конечни 29-23.

Најефикасен за Македонија беше Марио Танкоски со 8 гола, а Томислав Јагуриновски постигна седум. Петковски на нашиот гол имаше одлични 14 одбрани.

Related posts

Вардар го скрши отпорот на храбриот Загреб за нова СЕХА титула

24info

Со јунаци кои “гинат“ на терен, со предводник како неуморниот капитен Кире Лазаров оваа наша Македонија има за што да се радува и да биде горда

admin

Кајри Ирвинг се покажа како најдобар во клучните моменти за Бостон

24info