October 19, 2021 04:41
Македонија

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер” од Бугарија

Северна Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер” од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи.

-Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи.

Рокот на овие вакцини против ковид-19 им истекува на 30 септември, што значи дека мора да бидат употребени во наредните 13 дена.

Бугарското Собрание на 8 септември ја одобри донацијата од над 50.000 вакцини за Северна Македонија. Министерот за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров тогаш појасни дека донацијата требало да се изврши во јуни, но поради проблеми со процедурите тогаш тоа не било извршено.

Поврзани вести

Познат белградски адвокат убиен поради фотките на фаталната полицајка во танга

Igor

19 починати, 107 нови случаи

Igor

Смилевски: Го сменивме ликот на Бутел за само четири години

Igor

KissAnime: Knights of Sidonia: Battle for Planet Nine anime episode 12 online free at https://kissanime.mx gogoanime kissanime

AnimeKisa: The Legend of Hei (Dub) anime episode Full online free at https://animekisa.in anime stream

Website https://animefreak.ws: Watch ChäoS;Child: Silent Sky (Dub) animefreak Episode Full anime freak tv

AnimeDao: Gargantia on the Verdurous Planet: Specials (Dub) anime episode 2 online free at https://animedao.nl my hero academia season 4 animedao

Ignitiondeck: https://ignitiondeck.com/id/dashboard/?backer_profile=100547

Giveffect: https://www.giveffect.com/users/1022848-kissanime