November 16, 2019 01:10
Македонија

,,Македонија блокира“: Заев е во паника штом го пушта Тортевски да прави инциденти

„Македонија блокира” соопшти дека ,,најостро го осудува вчерашниот смислен обид на човекот кој им служи на сите режими од 1990, адвокатот Александар Тортевски, да испровоцира инциденти со народот кој секојдневно протестира против уставните измени”.

,,Очигледно Зоран Заев почнува да го фаќа паника од решеноста на македонскиот народ да го спречи да избрише сè што е македонско и затоа прави очајнички обид со советникот на специјалното обвинителство, Александар Тортески, да прави наменски инциденти”, се вели во соопштението.

„Македонија блокира“ изразува ,,згрозеност од вулгарните навреди на Тортевски како човек со изгубено национално чувство кои ги упати спрема македонскиот народ иако токму од македонските даночни обврзници секој месец зема по 1 000 евра хонорар од СЈО”.

,,Го повикуваме Зоран Заев да се вразуми и да не провоцира оти работите лесно може да излезат до контрола, дотолку повеќе, блокадите продолжуваат до финалната одлука – или марионетската власт ќе избрише сè што е македонско или Македонија ќе победи”, се наведува во соопштението.

 

Нови вести

Столтенберг: Новите членки како Северна Македонија мора да имаат безбеден начин на комуникација

Filip

Милевски на средба со европратеничката Јовева

Filip

Ријвас: Ако Северна Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

Filip