October 26, 2021 02:04
Спорт

Македонец го освои златниот медач на Светскиот куп во параглајдинг во Турција!

Огромен успех постигна македонскиот параглајдист Мартин Јовановски, кој денеска го освои златниот медал на Светскиот куп во турскиот град Аксарај.

Нашиот „летач“ излезе како најдобар во вкупниот пласман по одлично реализирани пет „предизвици“, меѓу кои и трки до 100 километри со кревање и до 4.000 метри во воздухот. Тој собра вкупно 3.716 поени, со што беше недостижен за конкуренцијата.

Јовановски е дел од македонската репрезентација што треба да настапи на Светското првенство во Аргентина (31 октомври-13 ноември), но само ако националниот тим успее да најде пари за долгиот пат и престојот во оваа јужноамериканска земја. Проценките се дека им требаат околу 10.000 евра, а колку се очајни нашите најдобри параглајдеристи покажува и фактот што парите ги бараат и преку донации на интернет.

AnimeTV: Techno Police (Dub) anime episode Full online free at https://animetv.cc sword art online anime tv

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

Watch Piyoko ni Omakase pyo! Episode 8

Spoke: https://www.spoke.com/companies/animefreakws-60dc430b2cd3fa3dbb01a424

Tickaroo: https://www.tickaroo.com/user/60dc2bc92d640203806eacf6