January 29, 2023 12:35
Македонија

Магла на Стража и патот кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Поради појава на магла, намалена видливост од 80 до 100 метри има на планинскиот премин Стража, а на патниот правец село Лисец – Попова Шапка од 20 до 25 метри, информираат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, додека на граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.