October 16, 2019 14:07
Свет

Маас: Турција ризикува заживување на Исламска држава со својата воена операција во Сирија

– Со нападите врз североисточниот дел на Сирија, Турција „смислено ризикува натамошна дестабилизација на регионот” и заживување на Исламска држава, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, пренесоа француските медиуми.

-Сирија има потреба од стабилност и политички процес. Меѓутоа, турската офанзива сега се заканува да предизвика нова хуманитарна криза, изјави Маас, додавајќи дека Берлин ќе „ја повика Турција да ја прекине својата офанзива” и да ги обезбеди своите интереси во областа на безбедноста на мирен начин.

Нови вести

Околу два милион шведски државјани се родени во странство

zane

САД извршиле сајбер напади врз Иран по нападите на саудиски „Арамко“

Valentina

Повеќе од 70 цивили убиени, а 300.000 раселени во операцијата на Турција во северна Сирија

zane