April 21, 2019 20:39
Свет

Луѓето во Мозамбик на покриви и дрвја ги чекаат спасувачите

Силен циклон пред речиси една седмица го погоди Мозамбик, а по исчезнатите сѐ уште се трага. Сепак, спасувачите имаат потешкотии на прежувеаните да им достават вода и храна.

Поради циклонот, кој ги погоди Мозамбик, Малави и Зимбабве, илјадници луѓе и понатаму се заробени, а многумина се качуваат на покривите и дрвјата за да преживеат, пренесуваат светските медиуми.

Најмалку 500 лица се водат за исчезнати во Чиманимани, а само во Мозамбик загинаа најмалку 217 лица. Околу 3.000 лица се спасени, а 15.000 уште чекаат да пристигне помошта.

Нови вести

Излезни анкети: Зеленски победи на претседателските избори во Украина

Filip

Соборениот претседател на Судан претрпе мозочен удар

Filip

Џенингс: Извештајот на Малер ја откри катастрофалната политика на Обама кон Русија

Igor