January 24, 2022 21:02
Свет

Лукашенко: Ќе му понудам на Путин да го врати нуклеарниот арсенал во Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју за Раша тудеј, рече дека не ја исклучува можноста за поставување на руско нуклеарно оружје во Белорусија.

Во извештајот на белоруската државна новинска агенција БелТА се наведува дека Лукашенко реагирал на неодамнешната изјава на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој навести можност за распоредување нуклеарно оружје во Источна Европа, пред се во Полска.

„ Да, тоа е точно. Ќе му понудам на Путин да го врати нуклеарниот арсенал во Белорусија. Ќе се договориме за типот на нуклеарното оружје, најверојатно за типот што би бил најефективен во случај на конфликт“, рече Лукашенко, потврдувајќи дека сите нуклеарни силоси од советската ера беа“.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 15

4Anime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 6

anime online 4Anime Naruto

The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 24

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 32