November 28, 2021 06:42
Свет

Лукашенко: Не увезуваме вакцини од Запад, руските и кинеските се подобри

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека не гледа причина да увезува вакцини против коронавирус од западните земји, бидејќи кинеските и руските кои се користат во неговата земја се подобри.

Тој додаде дека Белорусија, покрај тоа, веќе произведува вакцини со помош на руска технологија и дека во иднина ќе се појави белоруски лек против Ковид-19, пренесуваат руските агенции.

Во Белорусија се користи кинеската вакцина на „Синофарм“, како и руските „спутник В“ и „спутник лајт“.

Како што беше претходно најавено, експерти од Белорусија до крајот на годинава ќе добијат пробни дози од вакцината развиена во таа земја, а првите комерцијални дози се најавени за следната година.

Според податоците на Министерството за здравство, прва доза од вакцината досега примиле повеќе од 2,7 милиони Белоруси, а повеќе од 2,02 милиони од вкупно 9,35 милиони жители се целосно имунизирани.

Website https://animepahe.cc: Watch The Legend of Manxmouse animepahe Episode Full watch anime free

AniWatch: Glitter Force anime episode 48 online free at https://aniwatch.pro watch anime free

Devils’ Line: Anytime Anywhere (Dub) Episode Full

Watch Tanaka-kun is Always Listless (Dub) Episode 12

Website https://gogoanime.be: Watch Fate/Grand Order: First Order Drama gogoanime Episode 18 i want to eat your pancreas gogoanime