January 24, 2022 20:11
Свет

Лукашенко: Можно е белоруските сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во интервју за Би-би-си изјави дека е апсолутно можно неговите сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска, но негира дека мигрантите биле повикани.

Во ексклузивното интервју во претседателската палата во Минск тој рече: „Мислам дека тоа е апсолутно можно. Ние сме Словени. Имаме срца. Нашите сили знаат дека мигрантите одат во Германија. Можеби некој им помогнал, нема да се занимавам со тоа“.

Сепак, тој негира дека повикал илјадници мигранти да дојдат со цел да биде предизвикана гранична криза.

„Им кажав дека нема да притворам мигранти, да ги држам на граница и ако продолжат да доаѓаат, нема да ги спречувам повеќе бидејќи тие не доаѓаат во мојата земја, тие одат во вашата. Тоа е она што сакам да го кажам. Но, не ги поканив овде. И да бидам искрен, не сакам да одат преку Белорусија“, рече белорускиот претседател.

Лукашенко е на власт од 1994 година, но неговиот последен реизбор во август 2020 година беше оспорен од страна на ЕУ.

Унијата го обвинува за оркестрирање на мигрантската криза на границата со Полска, Литванија и со Летонија како одговор на европските санкции за брутално задушување на протестите на опозицијата.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

stream anime online Dragon Ball Super (Dub)

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

AnimeDao Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 8

sites to watch anime My Hero Academia Season 2 (Dub)