June 14, 2021 08:32
Спорт

Лотито е на тешки маки треба да одлучи што ќе прави со Салернитана

Салернитана е новиот италјански фудбалски калчолигаш во Серија А според изборените резултати на теренот, но им се наметнаа административни пробелми кои го доведуваат во прашање настапот во елитното натпревараување во новата сезона. Сопственик на Салернитана е Клаудио Лотито, истиот е газда и на Лацио. Токму овој факт е во судир со законите во италјанскиот фудбал, каде еден ист сопственик не може да има два клуба во Серија А.

Салернитана од 1999 година нема настапувано во Серија А, а сегашното враќање во најдобрата калчолигашка конкуренција им наметнува проблеми. Лотито ќе мора да продаде еден од двата клуба. Тоа најверојатно ќе биде токму Салернитана или пак ќе се одлучи екипата да ја остави во Серија Б и покрај изборениот пласман во Серија А.

-Правилата се јасни, еден сопственик, еден клуб. Правилата не дозволуваат еден човек да има два клуба во исто првенство, Салернитана како што стојат работите може и да не игра во Серија А , порача Габриеле Гравина.

 

ANIMEFLIX weathering with you animeflix: One Piece (Dub) (https://animeflix.nl/m/Dvp) Episode 693

GoGoAnime gogoanime attack on titan: One Piece (Dub) Episode 693