April 20, 2021 18:40
Свет

Литванија одби да ја испорача Тихановскаја во Белорусија

Вилнус одби да ја испорача поранешната белоруска кандидатка за претседател Светлана Тихановскаја во Минск, објави РИА Новости.

Според Министерството за надворешни работи на Литванија, белоруското обвинителство побарало екстрадиција и ги доставило потребните документи до Генералното обвинителство на земјата.

„Литванија не екстрадира луѓе кои се подложни на политички прогон. Во Минск, тоа многу добро го знаат “, соопшти прес-службата на Министерството за надворешни работи.

По претседателските избори минатиот август во Белорусија и објавувањето на победата на Александар Лукашенко, опозицијата ги обвини властите за фалсификување на резултатите и организирање масовни протести низ целата земја.

Тие инсистираа дека победник е всушност Тихановскаја и побараа ново гласање и продолжување на меѓународните санкции против Минск претходно усвоени од западните земји.

По изборите, Светлана Тихановскаја замина во Литванија и беше објавена меѓународна потернива во Белорусија и Русија.