September 24, 2021 08:26
Свет

Литванија, Латвија и Естонија ги отворија своите граници

Литванија, Латвија и Естонија ги отворија своите граници  создавајќи го првиот „патнички балон” во Европската унија со надеж дека ќе рестартираат економија совладана од пандемијата на новиот коронавирус.

Десетина естонски гранични полицајци отстранија знаци што означуваа возила на границата да застанат. Потоа се собраа покрај патот да јадат торта и да пијат кафе, јавија локалните медиуми.

„Имаме мала прослава затоа што границата е повторно отворена”, рече офицерот Мартин Маестул откога првите автомобили го минаа повторно отворениот магистрален пат во регионот.

Граѓаните и жителите на тие три ретко населени балтички држави сега можат слободно да патуваат низ регионот, но оние што доаѓаат однадвор мораат да се изолираат 14 дена.

„Балтичкиот патнички балон е можност е да се рестартира бизнисот и сјај на надеж за луѓето чиј живот се враќа во нормала”, рече премиерот на Литванија, Саулиус Сквернелис.

Во меѓувреме извршната власт на ЕУ бара начин да ги убеди сите 27 земји-членки да ги отворат своите внатрешни граници и да дозволат патување, но со безбедносни мерки како носење маски за лице во авионите.

AnimeTV: Kaijuu Girls Kuro: Ultra Kaijuu Gijinka Keikaku anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv all free anime for you

ANIMEFLIX: The Three Musketeers anime episode 52 online free at https://animeflix.nl fire force animeflix

AnimeDao: Samurai Girl Real Bout High School anime episode 13 online free at https://animedao.nl animedao softonic

AnimeBee: Another Special anime episode Full online free at https://animebee.to anime sites

Ultimate-guitar: https://www.ultimate-guitar.com/u/animeflixnl

Addwish: https://addwish.com/Ohm6a