September 15, 2019 08:16
Спорт

Липи се враќа на селекторското место во Кина четири месеци по оставката

Поранешниот тренер на Јувентус, Марчело Липи повторно е назначен за селектор на кинеската фудбалска репрезентација, само четири месеци по напуштањето на таа функција.

Липи доаѓа на местото на поранешниот дефанзивец на Реал и Јувентус и светски шампион со италијанската репрезентација Фабио Канаваро, кој ја напушти функцијата во април.

Под раководство на 45-годишниот Канаваро, кинескиот национален тим одигра два натпревара на кои загуби од репрезентацијата на Тајланд и Узбекистан.

Липи веќе беше селектор на Кина од 2016 до 2019 година. Замина по елиминацијата во четвртфиналето на Азискиот куп. 

Нови вести

(Видео) Нејмар со прекрасен гол возврати на навредите на навивачите на ПСЖ

Igor

Норвич го победи шампионот на Англија

zane

Годишнина од смртта на Благој Истатов

zane