June 19, 2019 03:19
Свет

Лион: Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба

Најмалку 13 лица се повредени во вчерашната експлозија на бомба во центарот на францускиот град Лион, изјавија официјални лица.

Според париски „Монд”, кои се повукуваат на изворите од истрагата, повредените не се во животна опасност, додека антитерористичката единица од Париз ја презела истрагата за експлозијата.
Претседателот Емануел Макрон ја оквалификува експлозијата како „напад”.

Полицијата трага по маж поради сомневање дека оставил велосипед со пакет бомба во близина на пекарница каде се случи експлозијата, објави Монд.

Нови вести

Трамп најави депортација на милиони илегални имигранти од САД

Filip

Трамп најде замена за шефот на Пентагон – Еспер наместо Шенахан

Filip

Помпео: Трамп не сака војна со Иран

Filip