September 15, 2019 08:09
Свет

Лион: Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба

Најмалку 13 лица се повредени во вчерашната експлозија на бомба во центарот на францускиот град Лион, изјавија официјални лица.

Според париски „Монд”, кои се повукуваат на изворите од истрагата, повредените не се во животна опасност, додека антитерористичката единица од Париз ја презела истрагата за експлозијата.
Претседателот Емануел Макрон ја оквалификува експлозијата како „напад”.

Полицијата трага по маж поради сомневање дека оставил велосипед со пакет бомба во близина на пекарница каде се случи експлозијата, објави Монд.

Нови вести

(Видео) Индиската полиција запре преполн автобус со 120 ученици во и на него

zane

Првата пловечка нуклеарна централа стигна на својата цел

zane

(Видео) Ужасни последици од невремето во Шпанија: Обилните врнежи однесоа шест животи

zane